Hayaller Gerçektir İstanbul

+90 212 481 80 41

HAKKIMIZDA

ABOUT US

ŞİRKETİMİZ

Şirketimizi 2003 yılında Tunajan’s/TY adıyla kurduk. Tasarım ofisi olarak hizmete başladık ve kurumsal firmalara çizgialtı, kobilere ise tam hizmet veren reklam ajansı olarak çalıştık. Zamanla gelişim gösteren firmamızı isim değişikliğine götürerek "Hayaller Gerçektir İstanbul" adını verdik. Hayaller Gerçektir İstanbul’un amacı tasarımları gerçeğe dönüştüren üretimiyle birlikte müşterilerine A'dan Z'ye hizmet verebilen bir oluşum haline getirmekti. Bunu başardık. Hayali gerçeğe dönüştürebilen bir ekip haline geldik. 1.200 metrekarelik alanımızda üreten faydalı bir işletme olduk. Halen tasarım ve üretim konularında birçok çözüm ortağı ve müşteriyle yolumuza devam etmekteyiz.

OUR COMPANY

We founded our company in 2003 with the name “Tunajan’s/TY”. We commenced service as a design office and worked as an advertising agency, offering below the line advertising to corporate firms and full service to SMEs. Our company made progress over time and we changed its name to “Dreams are True Istanbul”. The purpose of Dreams are True Istanbul was to provide service to customers from a to izzard with productions that turn dreams into reality. And we made it. We combined two separate buildings that we named the Building of Dreams and the Building of Realities. At the Building of Realities, we provide designs that we dream for customers with machinery and craftsmanship. We have become a team that can realize dreams. We have become a productive company that manufactures in our area of 1200 square meters. We currently keep on the road with many solution partners and customers in design and production.


AMACIMIZ

Devamlı büyüyen bir şirket olarak öncelikli hedefimiz tedarikçilerimiz, iş ortaklarımız ve müşterilerimizle ticaret yapmaktır. Ana hedefimiz ise vatanımıza istihdam sağlayarak  maksimum faydayı sağlamaktır. Örnek bir firma olmak, gelecek nesillere örnek firma modeli bırakabilmek ilerdeki gerçeğimizdir.  

OUR GOAL

As a constantly growing company, our primary goal is to do business with our suppliers, business partners, and customers. Our main goal is to create employment for our homeland and make the maximum contribution. Our principle for the future is to be an exemplary firm and bequeath a role model example to future generations.


HAYALLER GERÇEKTİR/İSTANBUL düşüncesi nedir?

Hayal, insan beyninin kurguladığı bir durumdur. Insan beyni yok olan birşeyi var edemez. Aklınıza şimdi yüzlerce örnek gelebilir. Bu örnekler sadece ulaşılmamış olan varlardır. Insanoğlu kurguları gözüyle göremediği zaman bunlara hayal der. Ancak herşey vardır. Yani var olana ulaşmaktır hayal denilen şey. 

Yaşadığımız alanda ulaşamadığımız bir durum direk olarak bizimle alakalıdır. Çoğu defa firmamızın adıyla ilk defa kaşılaşan kişiler  ‘’Hayaller gerçekten gerçek midir?’’ diye soruyorlar. Ve kendi cevaplarını verip ‘’bence değil’’ diyebiliyorlar. Zaten kendi kurguladığımız amaçların ve hayallerin önüne yine kendi kurguladığımız engellerimizi yerleştiriyoruz. Hayal hep hayal kalıyor. Gerçekten ulaşmış olduğumuz bir arzumuzu kendi elimizin tersiyle itiyoruz ve ondan uzaklaşıyoruz.

Bir çok bilim adamı da bu durumu şöyle tarif ediyor: Tüm gördüklerimiz ve gözüken herşey hayal içinde hayalden başka bir şey değil! 

Yukarıda anlatmaya çalıştığım karışık ama vazgeçilmez durumun içine yine vazgeçilemeyen ve başka bir bilinmeyen olan İSTANBUL’umuzu da eklemeden yapamazdım. O bizi sevmese de biz onu çok seviyoruz. Dünyanın bütün şehirlerini bir yere, yaşayan herkeste derin bir iz bırakan İstanbul’u farklı bir yere koyuyorum.  

Ve bizi hayata sıkı sıkı bağlayan Hayaller Gerçektir Istanbul düşüncesi böyle doğuyor...

What is the idea behind Dreams are true/İstanbul?

Dream is a thing fictionalized by the human brain. Human brain can’t create things that don’t exist. You may think of many examples which only include unaccomplished dreams. Human beings dream about fictionalized things when they can’t see them. But all those things do exist. So, life means reaching a thing that exists.

An unaccomplished thing in our living environment is directly related to us. Often times, people who see our company name for the first time ask “Are dreams really true?” They answer it themselves and say “I think not”. That’s what we do; we put self-made obstacles before self-made goals and dreams. Eventually, dreams forever get to stay as dreams. We turn down a desire that we have really accomplished and get away from it.

Many scientists describe it like that: All that we see and all that appears are nothing but a dream within a dream!

I could not help but add our complex but mysterious ISTANBUL into the already complex but indispensable situation that I have endeavored to explain above. We love it very much even though it doesn’t love us. I put all the other cities of the world aside, and Istanbul, a city that leaves a deep mark on everyone, on another side.

That’s how the deeply bonding idea of Dreams are True Istanbul was born...